Polskie Radio
Section05
kino

Oscary obchodzą 95. urodziny. Jak wyglądały początki tego wielkiego święta kina?

16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Znacząco różniła się od znanych nam współczesnych gali - trwała zaledwie kilkanaście minut, uczestniczyło w niej tylko kilkuset gości, a zwycięzcy poznali wyniki na długo przed wydarzeniem. Uroczystość nie była też transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino aktor aktorzy reżyser KULTURA Stany Zjednoczone Los Angeles Oscary

Jerzy Trela. "Fascynuje mnie to, co w człowieku jest jeszcze nieodkryte"

– Zaczynam od takiego delikatnego zbadania psychiki postaci, którą mam zagrać. Fascynuje mnie to, co w tym człowieku jest jeszcze nieodkryte. I to mnie przyciąga jak magnes, że coraz bardziej staram się wgłębić w tą postać i w to, co w niej drzemie – tak w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Jerzy Trela mówił o swojej pracy nad materiałem scenicznym.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski aktorzy aktor aktorstwo Jerzy Trela Konrad Swinarski Jerzy Jarocki TEATR kino FILM KULTURA

Polskie Radio na XXI Festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Audycje specjalne z warszawskiej Kinoteki, relacje i spotkania z twórcami prezentowanych filmów to propozycje, jakie przygotowali dziennikarze Polskiego Radia w związku 21. Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Millennium Docs Against Gravity FILM kino festiwal filmowy film dokumentalny dokument Millennium Docs Against Gravity 2024

Katharine Hepburn. Aktorka, która przez życie szła jak burza

12 maja 1907 roku w Hartford w amerykańskim stanie Connecticut urodziła się Katharine Houghton Hepburn. Była kobietą o silnym charakterze, która wiedziała, co chce i robiła wszystko, aby to dostać - zaczynając od ról filmowych, a kończąc na mężczyznach. Hepburn znana jest z takich produkcji, jak "Małe kobietki", "Drapieżne maleństwo" i "Filadelfijska opowieść". Jest uznawana za jedną z najlepszych aktorek wszechczasów. 
Zobacz więcej na temat:  Hollywood Stany Zjednoczone aktorzy aktorstwo kino FILM HISTORIA

Festiwal Docs Against Gravity. Juror Jakub Piątek: szukam uniwersalnych historii

- Jestem dosyć prostym filmowcem, więc szukam bardziej uniwersalnych historii i czekam na to, aby ten film, który może być o różnie rozumianej sztuce, jakiś sposób w opowieści się uniwersalizował - mówił w Dwójce Jakub Piątek, juror w sekcji "Nos Chopina" na festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity.
Zobacz więcej na temat:  Millennium Docs Against Gravity Jakub Kukla Monika Zając Dwójka kino film dokumentalny dokument Jakub Piątek Wojciech Diduszko Eliza Kubarska Dyba Lach Adam Lach Millennium Docs Against Gravity 2024

Jan Englert. "Amatorszczyzny nie wpuszczam do Teatru Narodowego"

"Jako dyrektor konsekwentnie powierza reżyserię młodym twórcom, dba o reprezentatywność repertuaru, w którym dramaturgia współczesna spotyka się z dawną i najdawniejszą, ale przede wszystkim o najwyższą jakość artystyczną spektakli" – pisze o Janie Englercie historyk teatru prof. Barbara Osterloff na portalu Encyklopedia Teatru Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert kino film polski Teatr Narodowy w Warszawie Gustaw Holoubek HISTORIA historia Polski

"Supersiostry" w kinach. Polskie science fiction o niezwykłych siostrach [ZWIASTUN]

Obdarzone nadprzyrodzonymi mocami siostry mogą stać się superbronią albo superbohaterkami. Co wybiorą? "Supersiostry" w reżyserii Macieja Barczewskiego to wciągająca, pełna zwrotów akcji i efektów specjalnych opowieść science fiction. Na ekranie m.in. Katarzyna Gałązka, Karolina Bruchnicka, Mateusz Kościukiewicz, Marek Kalita, Grzegorz Damięcki i Tymek Frączek.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FILM kino KULTURA Mateusz Kościukiewicz Grzegorz Damięcki Maciej Barczewski